Szafy

Szafy Komandor można wpasować do każdego wnętrza, gdyż są budowane na wymiar. Standardowa zabudowa szaf osiąga wymiary 250 cm wysokości oraz takiej samej szerokości. Głębokość szafy waha się od 60 do 65 cm z tym, że w przypadku drzwi przesuwnych należy odliczyć 10 cm na system jezdny. W takim razie wnętrze szafy to 50-55 cm. Minimalna głębokość powinna jednak wynosić 55 cm, aby ubrania zawieszone na drążkach nie opierały się o drzwi szafy.


Szafy dzielimy ze względu na rodzaj obudowy oraz ich ustawienie:

Szafa wnękowa – obudowę mebla stanowią ściany pomieszczenia, w której się ona znajduje. Może być także tak, że jedna ściana zostanie wykonana z płyty. Podłogą szafy jest podłoże w danym wnętrzu, czyli np. wykładzina, panele. Szafa wnękowa zajmuje całą wysokość pomieszczenia.
 Szafa pełna – zbudowana ze ścian bocznych, tylnej oraz podłogi oraz sufitu. Montowana dla klientów, którzy chcą nią zakryć fragment zniszczonej, popękanej, brudnej ściany. Często stawiana jest w określonym miejscu, niż zajmuje całą powierzchnie ściany.
 Szafa z pawlaczem – ten rodzaj szafy montowany jest w pomieszczeniach, które mają ponad 2,5 m wysokości. Szafa z pawlaczem może być pełna lub też wnękowa. Wyposażona jest w nadstawkę, którą montuje się na samej górze szafy ustawianej od podłogi do sufitu.
 Szafa narożna – w kształcie litery „L” ustawiana na prostopadłych do siebie ścianach schodzących się w rogu pomieszczenia. Przyjmuje formę szafy wnękowej i pełnej.

 


 

Komandor uzupełnia swe szafy o drzwi przesuwne, uchylne, skośne, składane. Mogą być one także wykorzystywane na różne sposoby i łączone w jednej zabudowie. Wybór należy do klienta oraz tego, co będzie przechowywał w szafie i gdzie będzie się znajdować mebel.

 

 

 

 

Po podjęciu decyzji, gdzie powinna zostać zamontowana szafa, przyszła kolej na określenie tego, co będziemy w niej przechowywać. Łatwiej będzie nam to ocenić, jeśli stworzymy listę rzeczy i przedmiotów, które chcemy przechowywać w szafie. Wówczas stwierdzimy, ile potrzebujemy półek, szuflad, koszy, drążków. Rzeczy, które możemy umieścić w szafie:

 • Odkurzacz i rura od odkurzacza
 • Deska do prasowania
 • Żelazko
 • Bielizna lekka
 • Ręczniki
 • Buty
 • Walizki, torebki
 • Rzeczy wiszące długie (płaszcze, sukienki)
 • Rzeczy wiszące krótkie (spodnie, spódnice, koszule, garsonki)
 • Rzeczy sezonowe (narty, deska do pływania, czapki i szaliki)
 • Ubrania codzienne
 • Kapelusze i bibeloty (apaszki, paski)
 • Zabawki

Taka lista pomoże dobrać odpowiednie akcesoria do szafy, co sprawi, że wykorzystamy całą jej przestrzeń.


Szafę ze względów praktycznych można podzielić na dwie strefy, czyli damską i męską, wyposażone w takie same elementy. Wygodniej będzie nam korzystać z szafy i zachować w niej porządek. Pomiędzy stroną damską i męską warto zamontować wspólny moduł na długie rzeczy jak płaszcze i sukienki.

 

Przy planowaniu szafy pamiętajmy o odpowiednim wyposażeniu:

 • DRĄŻKI

Wyznaczają miejsce na rzeczy noszone codziennie, sezonowo, krótkie oraz długie. Drążki z krótkimi rzeczami montujemy na dwóch wysokościach, ale należy pamiętać, aby odstęp między nimi wynosił co najmniej 105 cm. Dzięki temu zyskujemy więcej przestrzeni na nasze ubrania. Natomiast długie elementy garderoby jak np. płaszcze, suknie, wieszamy na drążku znajdującym się na wysokości 180 cm, tak aby ubrania nie gniotły się o dno szafy.
Długość drążków nie powinna przekraczać 100 cm, gdyż zbyt duże nagromadzenie rzeczy, może doprowadzić do tego, że pod ich ciężarem drążek się wygnie.
Na wyższych poziomach szafy mocowane są pantografy, czyli wieszaki z opcją opuszczania na mniejszą wysokość, dzięki czemu bez problemu można dosięgnąć do ubrań. Pantografy polecane są dla niskich osób oraz niepełnosprawnych.
Aby nasze ubrania znajdujące się na wieszakach nie gniotły się o drzwi szafy, to drążek musi być umieszczony na odpowiedniej głębokości. Jeśli głębokość szafy jest mniejsza niż 60 cm, to należy zamontować wieszak wysuwany spod półki. Jednak wówczas szafa musi mieć co najmniej 55 cm szerokości.

 • PÓŁKI

Półki długie, krótkie, wąskie i szerokie są niezwykle ważne, aby nasza szafa była w pełni funkcjonalna. Dobrze by było, gdyby każda nich przypisana miała do siebie określony typ odzieży. Półka w najwyższym miejscu szafy może być przeznaczona do przechowywania ręczników, pościeli, kołder, poduszek, koców, czyli być pewnego rodzaju bieliźniarką, do której nie sięga się na co dzień. Półka określana jako pawlacz, to natomiast dobry schowek na walizki, torby, rzeczy i artykuły sezonowe.
W szafie na pewno znajdą się półki na buty. Najlepsze są te laminowane, które można wysunąć na prowadnicy. Także dobrze sprawdzą się półki druciane oraz haki, dzięki którym powietrze będzie krążyło w szafie.

 • SZUFLADY

Drobne elementy garderoby takie jak bielizna, skarpety oraz niewielkie rzeczy najwygodniej jest trzymać w szufladach, które w zależności od potrzeb mają różne rozmiary. Warto wyposażyć je we wkłady, który wydzielą w szufladzie mniejsze obszary na określonego typu rzeczy i dzięki czemu zachowamy porządek i łatwiej znajdziemy to, czego w danej chwili szukamy.

 • AKCESORIA

Szafa może być uzupełniona o dodatkowe akcesoria jak np. druciane i metalowe kosze, półki ażurowe, których nie trzeba będzie wyciągać, aby wyszukać to, czego potrzebujemy. Takie transparentne elementy zapewnią także odpowiednią cyrkulacje powietrza w szafie.
Szafa często staje się także schowkiem na sprzęt domowy jak np. żelazko, odkurzacz, suszarkę na bieliznę, deskę do prasowania. Warto przeznaczyć jakąś powierzchnie szafy na tego typu rzeczy.

 

 • PIELĘGNACJA

O szafę należy odpowiednio dbać i konserwować jej poszczególne elementy. W przypadku szafy z drzwiami przesuwanymi szczególnie dbamy o stan torów jezdnych. Staramy się nie dopuścić, aby zbierał się w nich kurz oraz brud, które mogą zaczepiać się o kółka i sprawić, że nie będziemy w stanie swobodnie otwierać drzwi. Przy większym zaniedbaniu system jezdny może zostać uszkodzony.

Szafa w środku powinna być czyszczona środkami specjalnie do tego przeznaczonymi. Występują one pod różną postacią: mleczka, płynu, sprayu. Nigdy nie wylewamy środka czyszczącego na płytę, tylko odrobinę na szmatkę i dopiero wtedy przecieramy szafę. Zbyt duża ilość płynu może doprowadzić do zwilgotnienia płyty, która zacznie pęcznieć lub rozwarstwiać się.
Sprawdzajmy zawsze czy dany środek czyszczący nie pozostawi odbarwień na meblu. Wybierajmy zatem te, przeznaczone do drewna. Jeśli chodzi o materiały szklane, czyli lustra, lacobel, grafikę stosujemy tylko wodę. Drzwi wypełnione naturalnymi materiałami, czyli bambusem, rattanem najpierw odkurzamy, po czym przecieramy wilgotną ścierką.

Oferta ratalna

Skorzystaj z wyjątkowej oferty ratalnej 10 rat 0%. RATY prawdziwe 0%: bez pierwszej wpłaty, bez prowizji oraz bez oprocentowania

Zapraszamy do współpracy

W związku z dynamicznym rozwojem firma Komandor poszukuje Partnerów Handlowych na terytorium województwa śląskiego i małopolskiego.

Znajdź najbliższy salon

województwo
Znajdź swoją miejscowość na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Znajdź swoje województwo na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Jesteśmy obecni w 38 krajach na całym świecie. Zobacz, gdzie można nas znaleźć.